Foto: Johan Lilja
Det kommer en ny träningsarena inne på EuroHorse och det har flera fördelar.
– Det är två stora plus att hästarna får ännu bättre förutsättningar och att mässbesökarna och publiken på Gothenburg Horse Show får komma ännu närmare ekipagen, säger Tomas Torgersen, tävlingsledare på Gothenburg Horse Show.
Gothenburg Horse Show och mässan EuroHorse har varit starkt sammankopplade sedan 1992 då mässan arrangerades för första gången. Nu läggs den nya träningsarenan, som går under namnet ”Träningspaddocken”, till samarbetet.
– Vi har haft en paddock på mässan i många år. Det har varit ett blandat program med bland annat working equitation, islandshästar, hunduppvisning och polisrytteriet. Nu behövdes mer träningsutrymmen och då kom idén att använda paddocken för träning. Det övriga programmet fortsätter däremellan, säger Klas Pettersson Affärsansvarig Svenska Mässan Gothia Towers.
Paddocken blir nu betydligt större och den kommer att vara öppen för tävlingsryttarna vid flera tillfällen varje dag. Den betyder både mer valfrihet för ryttarna för träningsupplägget och mindre trängsel i samband med träning mellan tävlingsklasser.
– Det är flera väldigt bra delar i detta. Hästarna och ryttare får mer chans till återhämtning när det finns fler träningstimmar att välja mellan. Det finns ett särskilt starkt behov att erbjuda de tävlande träningsytor mellan klasser när man har flera grenar som vi har. Vi ju också voltige på programmet 2027 när vi har världscupfinaler och då blir behovet ännu större. Så detta är ett sätt att följa med i tiden, säger Tomas Torgersen, tävlingsledare för Gothenburg Horse Show.
Gothenburg Horse Show 2026 pågår 18-22 februari och innehåller deltävling i både Longines FEI Jumping World Cup och FEI Dressage World Cup. EuroHorse pågår 19-22 februari.
Köp biljett till EuroHorse här.